کارت راهنمای گردشگری

کارت راهنمای گردشگری (تور لیدری) یک مجوز فعالیت رسمی و قانونی در حوزه گردشگری است که از طرف وزارت میراث فرهنگی و گردشگری صادر می‌شود. این کارت به عنوان مجوز همراهی با مسافران ایرانی و خارجی در داخل و خارج از ایران بوده که می‌توانند به طور قانونی با دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی همکاری نمایند.

افراد علاقه‌مند به شغل راهنمای گردشگری، جهت ورود به این حرفه ابتدا باید آموزش دیده‌ و مدارک لازم را اخذ نمایند. آن‌ها می‌توانند تحصیلات لازم را به صورت آکادمیک در دانشگاه کسب نموده و یا در دوره های آموزشی شرکت نمایند.

1- تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی

برای تور لیدر شدن چه رشته ای باید خواند؟ یکی از سوالات علاقه مندان این حوزه این است که آیا رشته گردشگری در دبیرستان ‌های کشور ارائه می‌شود؟ آیا علاقه مندان در هنگام انتخاب رشته‌ تحصیلی می‌توانند رشته گردشگری در هنرستان و یا رشته راهنمای گردشگری کاردانش را جهت ادامه تحصیلات خود انتخاب نمایند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت رشته خاصی در مقطع دبیرستان برای گردشگری وجود ندارد. فارغ‌التحصیلان گروه‌های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی و… می‌توانند در کنکور سراسری شرکت نموده و رشته راهنمای گردشگری را جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر انتخاب نمایند.
رشته گردشگری در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌شود. این رشته در مقطع کاردانی دارای گرایش کاردانی حرفه‌ای گردشگری است. در مقطع کارشناسی نیز در گرایش مدیریت گردشگری و در مقطع ارشد در دو گرایش بازاریابی جهانگردی و برنامه ریزی توسعه جهانگردی امکان ادامه تحصیل وجود دارد.

2- شرکت در کلاس‌های موسسات آموزشی

ثبت نام و شرکت در دوره‌های آموزش لیدر گردشگری یکی از دیگر روش‌های ورود به شغل تورلیدری می‌باشد. دوره‌های آموزشی در برخی موسسات آموزشی که تحت نظر سازمان میراث فرهنگی فعالیت دارند برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام در این دوره‌های آموزشی به آمورشگاه‌های فرهنگی و هنری منتطه خود مراجعه نمایند.

لیست موسسات آموزشی گردشگری

چطور کارت راهنمای گردشگری دریافت کنیم؟

  • علاقه مندان پس از ثبت نام، گذراندن دوره‌های آموزشی و موفقیت در آزمون‌های داخلی شرکت، در آزمون جامع گردشگری که تحت نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می‌شود شرکت می‌نمایند.
  • در صورت قبولی افراد در این آزمون، گواهینامه پایان دوره دربافت می‌کنند.
  • متقاضیات دریافت کارت راهنمای گردشگری (کارت تور لیدری) با دردست داشتن گواهینامه پایان دوره و مدارک لازم می‌توانند به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خود مراجعه نموده و درخواست صدور کارت راهنمای گردشگری را اعلام نمایند.